16 October 2018

  • Doświadczenie i profesjonalizm

  • Zwierzęta to nasza pasja !

Jak dobrze wybrać rasę psa?

Jako behawiorysta bardzo często spotykam się z niewłaściwym wyborem rasy psa. Bardzo ważną rzeczą jest przemyślenie kupna psa z którym łączymy się na wiele lat. Niewłaściwy dobór rasy może powodować kłopoty w wychowaniu, chęć oddania psa czy po prostu dyskomfort w życiu.

Jest kilka elementów na które należy szczególnie zwrócić uwagę przy wyborze psa dla siebie.

1. Czy przypadkiem zamiast kupna nie mogę adoptować psa ze schroniska, domu tymczasowego czy odpowiedniej fundacji? W takim wypadku należy jednak pamiętać, że te psy mogą być po przejściach i mogą mieć swoje nawyki, mogą także być problemowe w zachowaniu.

2. Ile mam czasu na zajmowanie się psem? Są rasy potrzebujące wiele godzin biegania dziennie lub przeznaczone do pracy z człowiekiem i są rasy typowo ozdobne, które nie mają tak wygórowanych potrzeb.

3. Czy mam odpowiednie warunki mieszkaniowe, finansowe i inne? Wielki pies w małym mieszkaniu, rasy podatne na choroby, wymagające drogiego leczenia, koszt karmy itd.

4. Czy mam czas i ochotę na pielęgnację psa? Kupując pewne rasy musimy mieć świadomość, że wymagają czesania albo, że jak zobaczą błoto to na pewno weń wejdą.

5. Czy mam siłę i konsekwencję by wyszkolić psa, tak by był posłuszny i nie sprawiał problemów.

6. Niestety należy wziąć pod uwagę swój wiek, własne możliwości, planowanie rodziny itp.

Oczywiście to tylko punktowe zaznaczenie pewnych problemów. Zapraszamy na darmową poradę w formie rozmowy, na której sprawdzimy wszystkie aspekty i pomożemy wybrać odpowiednią rasę dla Państwa.