17 October 2018

  • Doświadczenie i profesjonalizm

  • Zwierzęta to nasza pasja !

Recenzja książki Zachowani agresywne u spów

autor: James O’Heare

ocena: 5/5

Świetna książka, choć nie łatwa – to chyba najprostsza recenzja. To na pewno najlepsza i najbardziej kompleksowa publikacja o agresji psów w Polsce i jedna z najlepszych publikacji na świecie. Autor bardzo dokładnie opisuje mechanizm agresji, pokazuje podstawy biologiczne i psychologiczne a także systematyzuje agresję. jest bardzo dużo czynników, które wpływają na zachowanie psa – nie ma prostej metody radzenia sobie z agresją. Autor stara się ukazać stopień skomplikowania problemu agresji, ilość czynników, które behawiorysta bądź trener psów powinien wziąć pod uwagę gdy chce rozwiązać dany przypadek.

Jest to książka, która może trochę odczarować tak lubiane dziś pojęcie „dominacji psów” i „obniżenia pozycji w stadzie” jako panaceum na całe zło w zachowaniu psów a promowane przez znane programy telewizyjne oraz trenerów starej daty. Co do tzw „teorii dominacji” to znajdą Państwo artykuł pod tym linkiem.

Książka jest przeznaczona raczej dla profesjonalistów, dla osób pracujących z psami jako behawioryści lub trenerzy. Będzie ona z pewnością stanowiła świetne źródło usystematyzowanej wiedzy oraz cennych porad przy terapii zachowania psów. Są też konkretne procedury zmiany zachowania czy kwestionariusz behawioralny ale to chyba tylko jako przykład, bo każdy behawiorysta mając swoje doświadczenia – nieco inaczej pracuje, po za tym każdy przypadek jest inny więc i praca z psem musi być dostosowana do indywidualnej potrzeby

Maks Gibes